Padá svět s Čínou nebo ne?

08.09.2015 21:16

Prudké propady čínského akciového trhům připomněly, že nic netrvá věčně. Platí to o to víc, když je to nezdravé – nezdravý excesivní růst živený bobtnajícím zadlužením čínské ekonomiky, nafukující se bublinou v cenách nemovitostí, doutnajícími špatnými úvěry v bilancích bank, duální ekonomikou (neefektivní část ekonomiky vlastněná státem), vyčerpanou průmyslovou revolucí nové doby…

Nic z toho nyní ale pro svět financí novinkou, stejně jako fakt, že Čína bude držet otěže co nejpevněji v rukou, aby zabránila pádu (i za cenu náhlých a nečekaných změn v řízení ekonomiky). Plán čínských autorit je udržet růst země draka na cca 7 %. Trh sice tomuto závazku už příliš nevěří, přesto výpočty ukazují, že i kdyby drak zpomalil na poloviční rychlost, jeho ekonomika vyprodukuje víc eur než kdykoliv předtím. Navíc tu máme oživení v USA, ve Velké Británii a v omezené míře i v EU, které si mohou sobě navzájem vypomoci a nahradit výpadek čínské poptávky. 

Tak proč je okolo čínské ekonomiky takový tanec? Možná proto, že Čína je nejlidnatější ekonomikou světa. Patří ji prvenství ve výrobě a zároveň i spotřebě rýže, uhlí, energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2011 byla jedničkou ve výrobě oceli na světě. Vyrábí nejvíce aut na světě. Její populace je jednou z nejrychleji stárnoucích populací naší planety. Drží prvenství i v produkci skleníkových plynů. Patří do světové pětky států, kterým se během 10 let nejvíce rozrostl celkový dluh. Čína drží největší devizové rezervy na světě (pro zajímavost: odpovídají více než 1/5 roční produkce USA  a více než 1/3 samotné čínské ekonomiky). Na druhou stranu, není ještě největší ekonomikou světa, ale zatím 3. největší hned po EU a USA (po zohlednění podhodnoceného kurzu čínské měny je světovou dvojkou). Velikost čínských akciových trhů (Shangai a Shenzhen) měřeno hodnotou akcií (tzv. tržní kapitalizací) dosáhla v polovině letošního roku jen 3/5 amerických akciových trhů; japonský a evropský akciový trh ale strčí hravě „do kapsy“, dokonce oba najednou – jejich kapitalizace je o jednu čtvrtinu nižší než v Číně. V žebříčku atraktivních míst pro investice do akcií, dluhopisů a jiných cenných papírů na země draka zbylo v roce 2013 až 6. místo (po Irsku či Franci) a letos to bude ještě výrazně horší…

Co z toho vyplývá? Čína je sice pupek světa, ale není jejím mozkem ani míchou. S Čínou svět nepadá, ale chvěje se. Kdo udrží rovnováhu, ten vyhraje!

Zpět